Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Bavarska, RS - i pravo na samoopredeljenje

Komentari (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 22 mart 2021 18:52
.
.Slavko Mitrović
ponedeljak, 22. mart 2021.
“Podsjećajući se svoje hiljadugodišnje istorije, srpski narod daje sebi demokratski Ustav: Republika Srpska je slobodna država. Republika Srpska je narodna država. Narod drži političku vlast. Narod izražava svoju volju putem izbora i glasanja. Odluke donosi većina. Republika Srpska je ustavna država, država zasnovana na poštovanju kulturnih vrijednosti i socijalna država.
Zakonodavna vlast pripada isključivo narodu i Narodnoj skupštini. Skupštinu sačinjavaju predstavnici srpskog naroda. Opšte priznata načela međunarodnog prava predstavljaju sastavni dio prava države. Republika Srpska ima svoju himnu koja se zove - “Za Srpsku”.

Šta bi se desilo kada bi ovako glasile početne odredbe novog Ustava Republike Srpske?


Nešto slično tome je bilo u "ratnom Ustavu" Republike Srpske, a šta je bilo opšte poznata je činjenica.
Dao Bog da se ispoštovalo pravo naroda na samoopredjeljenje kako na plebiscitu tako i na referendumu.
Preporuke:
26
3
2 ponedeljak, 22 mart 2021 18:58
.
. Republika Srpska je mnogo više država nego Slobodna država Bavarska, zato što joj po nepromijenjenom Ustavu BiH pripadaju nadležnosti za odbranu i vojsku, carinu, policiju, obavještajno-bezbjednosnu službu, sve poreske nadležnosti i pravosudna nadležnost, izuzimajući ograničenu ustavnu nadležnost koju ima Ustavni sud BiH. Pripadaju joj i sve druge državne nadležnosti koje nisu izričito Ustavom BiH “prenesene” u nadležnost državne zajednice “Bosne i Hercegovine”.


Tim bolje i razlog više da se zadržaje "status quo", bez nekih većih političkih i drugih "turbulencija" i "potresa".

Naravno da bi bilo dobro da Republika Srpska postane sastavni dio Republike Srbije, ali ako nešto može da dovede do toga "da se sve stavi na kocku" onda je upitno koliko je pametno "kockati" ili eventualno "prokockati" stečeno stanje.
Preporuke:
16
6
3 ponedeljak, 22 mart 2021 19:11
.
. Ustavno i međunarodno utvrđeno pravo na samoopredjeljenje srpski narod je iskazao na plebiscitu održanom u novembru 1991. godine, kojim je procentom preko 90%, iskazao svoju volju za opstanak u zajedničkoj državi sa Srbijom, Crnom Gorom i drugima koji tako odluče. Pravo na samoopredjeljenje odnosi se na izdvajanje naroda iz postojeće države, ali i na ostanak u toj državi. Pravo naroda na samoopredjeljenje je neprikosnoveno, neotuđivo, neprenosivo i jedan je od vrhovnih principa u međunarodnom pravu. Ono podjednako pripada velikima i malim narodima. Da - narodima, a ne nekom drugom. To pravo se ne može oduzeti niti potrošiti.


Da, upravo to pravo na samoopredjeljenje su iskazali i Srbi na plebiscitu srpskog naroda u novembru 1991 godine i Hrvati i Bošnjaci, tadašnji Muslimani na referendumu od 29.02/01.03.1992 godine, rezultat je nažalost poznat. Ničije pravi na samoopredjeljenje nije ispoštovano i proizvelo je rat. Nema sumnje da ni danas nije stvar bolja.
Preporuke:
11
2
4 ponedeljak, 22 mart 2021 19:23
.
Činjenica je da su sve zainteresirane strane nezadovoljne "Dejtonskom Bosnom i Hercegovinom" i Srbi i Hrvati i Bošnjaci, svako iz svojih razloga. Takođe činjenica je da što više vrijeme odmiče od završetka rata 1995 godine, tim se više "gubi sjećanje" na sve strahote koje je donijeo, tako da je izvjesno da se u nedostatku straha od rata isti može ponoviti. Da, pravo naroda na samoopredjeljenje jeste univerzalno pravo ali isto je dovelo do građanskih ratova na prostoru bivše Jugoslavije, pa i u Bosni i Hercegovini, koja ga je najviše i najžešće osjetila. E sad, činjenica je da je straha od rata sve manje ali je sreća u nesreći što su eventualni resursi za rat znatno ograničeni i manji nego 1991/1992 godine, tako da na toj činjenici možemo da se nadamo da neće biti ni ljudskih ni materijalnih sredstava za isti, mada ništa nije isključeno, pa i ta nesreća što se desila 1991-1995 godine i 1998-1999 godine.
Preporuke:
12
3
5 utorak, 23 mart 2021 10:26
Komšija
Vidjela žaba da se konj potkiva...
Preporuke:
6
10
6 utorak, 23 mart 2021 16:04
brzi
U teksti i među komentarima ima nekoliko zbrki oko pojedinih pravnih pojmova. Što se tiče prava na samoopredeljenje to važi za osnivanje matične države za sve narode i za sve narode se jednako i tumači. I po tom tumačenju vi srbi ste svoje pravo na samoopredeljenje potrošili 1878. godine kada ste dobili matičnu državu svog naroda sa međunarodno priznatim granicama. Ako bi htela RS da aktivira pitanje samoopredeljenja vi BiH srbi biste se morali da sebe prekrstite u krajišnike i onda kao krajišniki tražiti samoopredeljenje, slično kao što su uradili kosovari. Ali u tom slučaju ne bi se mogli ujediniti sa Srbijom isto kao što se ne mogu kosovari sa Albanijom. Kada je pitanje prekrajanja granica DAytonski sporazum je veoma jasan, prekarajanja granica nema i to su potvrdili i svi garanti tog sporazuma među kojima je i država Srbija. Znači u stvarnosti mogli bi da postignete jedino status sličan trenutačnom statusu KiM, može odvajanja ali ne može pripajanja
Preporuke:
7
9
7 utorak, 23 mart 2021 23:25
duka
Nema razloga vise da se ne pocne rasmisljati i raditi na tome da se naprave Sjedinjene Srpske Drzave od RS i nekih delova Federacije BH, Srbije(sa Kim naravno), Crne Gore, i delova Makedonije koja ce se raspasti uskoro.

Svet se brzo menja, kad popusti americka i nemacka omca, a hoce uskoro, ko nama brani da tako radimo? Naravno tu su ucenjeni zlotvori kao sto je Vucic i njegova klika koje ce veoma skoro odneti more istorije u sinje dubine sa olovnim tegom za vratom.

Siguran sam da ce nasi mali srpcici naslednici da uce u skoli o ovom periodu kao smutnom vremenu ili borbi za veliku srpsku drzavu. Sve je do nas, svi ovi sto prete su tigar od papira jer ne mogu da umire svoj narod u ovo vreme kovida i propadanja ekonomija, a hteli bi da ratuju i uspostavljaju kolonije na nasoj zemlji. E nes' kolega!
Preporuke:
4
2
8 sreda, 24 mart 2021 07:29
.
. 25duka
Nema razloga vise da se ne pocne rasmisljati i raditi na tome da se naprave Sjedinjene Srpske Drzave od RS i nekih delova Federacije BH, Srbije(sa Kim naravno), Crne Gore, i delova Makedonije koja ce se raspasti uskoro.


Zaboravio si teritorije nekadašnje Republike Srpske Krajine koji će se ponovo osloboditi i ući u srpske zemlje. Kako svi zaboravljajte na to? Kao da ne vjerujete u tu mogućnost?
Preporuke:
6
0
9 sreda, 24 mart 2021 11:27
Razlaz, jedino rešenje!
Naravno da svaki konstitutivni narod, ovde Srbi, ni po kojem međunarodnom pravu ili Helsinškoj i Povelji UN nisu u obavezi da trpe teror drugih naroda, ovde pre svega Bošnjaka, odnosno njihovih neodmerenih političara! Stoga je u takvom slučaju jedino rešenje da se takva neodrživa država, BiH, napusti. Na to Srbe, ali i tamošnje Hrvate, upravo B. Izetbegović i svita svojom hegemonističko-centralističkom politikom gone da se raziđu. Pa kud koji! Srbi iz BiH na vašoj je strani međunarodno pravo koje ne poznaje slučajeve ograničenja na referendumsko ili skupštinsko otcepljenje! Nijedan narod nije dužan da trpi zlovolju drugog naroda! Ni pod kakvim bošnjačkim ili tuđim izgovorima pa ni stranih faktora!
Preporuke:
6
2
10 utorak, 30 mart 2021 10:38
Miki
Autor nudi nategnut argument. Bavarci nisu etnički poseban narod, smatraju se Nemcima i delom nemačke nacije. Poređenje koje autor pokušava da napravi s Bavarskom prije se može napraviti s Vojvodinom i „vojvođanskim narodom“. Samo što se to be ni uklopilo u njegovu priču.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner